Jak sprawdzić detektywa?

Jak sprawdzić detektywa
Detektywi

Znalezienie detektywa, który będzie dyskretny i skuteczny to nie lada sztuka. Jak mieć pewność, że kwalifikacje, którymi się chwali są zgodne z prawdą? Należy je dokładnie sprawdzić.

Na co zwrócić uwagę?

Opinie innych
Poszukaj w internecie, albo zapytaj swoich znajomych – w ten sposób dowiesz się więcej o detektywie. Wiadomo, że opinie klientów najlepiej świadczą o poziomie wykonywanych usług. Pamiętaj jednak, że to nie może być jedyny sposób sprawdzenia detektywa.

Pełne dane teleadresowe
Jeśli kontaktujesz się z detektywem przez internet, to Twój niepokój powinien wzbudzić brak danych teleadresowych. Numer telefonu i email nie wystarczą. Specjalista powinien podać na swojej stronie pełny adres i nazwisko.

Licencja detektywistyczna
detektywPosiadanie licencji detektywistycznej jest absolutną podstawą. Detektyw ma obowiązek pokazać Ci ten dokument. Dokładnie go przeczytaj i potwierdź zawarte tam dane. Żeby sprawdzić, czy detektyw rzeczywiście posiada licencję, skontaktuj się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie prowadzony jest rejestr prywatnych detektywów. Możesz również przekonać się o tym, wchodząc na stronę Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów.

Wpis do ewidencji działalności regulowanej
Legalnie działające biuro detektywistyczne jest wpisane na listę tak zwanych działalności regulowanych. Spis jest prowadzony przez MSWiA i jest całkowicie jawny, więc w każdej chwili możesz go przejrzeć i przekonać się, czy agencja ma stosowne uprawnienia.

Polisa ubezpieczeniowa OC
Każda agencja detektywistyczna ma obowiązek posiadać aktualną polisę ubezpieczeniową. Pokrywa ona szkody powstałe w wyniku działań detektywa.

Umowa
Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności detektyw musi podpisać z Tobą stosowną umowę. Nigdy nie rezygnuj z tego kroku, nawet jeśli brak umowy jest tłumaczony dyskrecją. Detektyw ma obowiązek zachowania tajemnicy, a pisemne zobowiązanie zapewni Ci bezpieczeństwo i gwarancję wykonania usługi.

Faktura Vat
Wszelkie pieniądze, które przekazujesz detektywowi, powinny zostać opodatkowane – zarówno zaliczka, jak i reszta zapłaty. Rzetelny i uczciwy specjalista musi wystawić Ci fakturę Vat.

Raport
Praca detektywa kończy się pisemnym sprawozdaniem – jest to uregulowane w polskim prawie. Poza tym, taki raport może służyć jako dowód w sądzie, więc dopilnuj, żeby detektyw wywiązał się z tego obowiązku.

Kto będzie się zajmował moją sprawą?
W dużych biurach detektywistycznych pracuje nawet po kilkadziesiąt osób. Nie wszystkie z nich mają licencję, często są to po prostu specjaliści z danej dziedziny, np. informatyki śledczej. W takich sytuacjach przy pierwszym kontakcie dowiedz się, kto będzie się zajmował Twoją sprawą – agencja musi wyznaczyć jednego detektywa, który będzie za nią odpowiedzialny.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odzyskiwanie haseł
Detektywi
Odzyskiwanie haseł i utraconych danych

Odzyskiwanie haseł i utraconych danych z komputerów i telefonów Komputery, komórki, karty kredytowe, skrzynka mailowa, profile społecznościowe – wszystkie są zabezpieczone hasłem i wręcz naszpikowane ważnymi dla nas informacjami. Zdarza się jednak, że hasło najzwyczajniej w świecie nam umyka lub awaria sprzętu sprawia, że tracimy dane. Co wtedy? Detektyw pomoże …

Wywiad środowiskowy
Detektywi
Wywiad środowiskowy

Jednym z zadań detektywa jest wywiad środowiskowy, który pozwala na uzyskanie informacji na temat obserwowanej osoby. To bardzo wiarygodna metoda, szczególnie, kiedy śledczy kontaktuje się z członkami rodziny, przyjaciółmi i współpracownikami. Umożliwia to określenie pełnego profilu psychologicznego osoby, a także zweryfikowanie faktów, które podała np. w CV. Jak to działa? …

Wywiad gospodarczy
Detektywi
Wywiad gospodarczy

Wywiad gospodarczy, czyli jak pozyskać informacje o firmie? Podjęcie współpracy z firmą, o której nie mamy żadnej wiedzy, wiąże się z ogromnym ryzykiem. Niewielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych znaczących, chce się na takie ryzyko godzić. Decydują się zatem na wynajęcie detektywów, którzy przeprowadzą solidny wywiad gospodarczy. Dobór odpowiedniego kontrahenta Część informacji …